Громадська приймальня

м. Київ, вул. Дмитрівська № 69

тел.роб.: (044) 222 - 60 - 22

тел.роб./факс: (044) 220 - 14 - 90

е-mail: rozumni-rischennj@ukr.net

 

Графік роботи:

пн.-пт.: 9:00-18:00

сб-нд.: вихідний

 

 

 

Нагороди

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нові правила реєстрації нерухомості: реформа чи рейдерство?

Нові правила реєстрації нерухомості: реформа чи крок назустріч рейдерству? Прикриваючись красивими гаслами про реформи і суспільне благо, Мін’юст України дійсно зробив тектонічний зсув у сфері реєстрації нерухомості, зруйнувавши існуючу систему, що називається, вщент. Але виявилося, що нові правила, як мінімум, не звужують поле для зловживань і рейдерства, а то і створюють нові можливості для «відносно чесного відбирання» нерухомого майна у населення.

Першим і головним кроком на шляху до «світлого майбутнього» стала відмова Міністерства юстиції від своїх функцій у сфері реєстрації нерухомості на користь районних держадміністрацій, міських і місцевих рад, нотаріусів та акредитованих суб’єктів. 

Завдяки цьому, за підрахунками реформаторів, кількість точок, де можна закріпити свої законні речові права, збільшилася в п’ять разів. Якщо до цих метаморфоз реєстрацією займалися 529 територіальних органів Мін’юсту, то сьогодні на цьому терені працюють більше 900 органів місцевого самоврядування, близько 70 акредитованих суб’єктів і понад 6 тисяч нотаріусів. Крім того, тепер зареєструвати нерухомість можна в будь-якому населеному пункті, незалежно від того, де вона знаходиться фізично.

Здавалося б, поліпшення не заперечиш. Справді, зруйнована монополія на реєстрацію нерухомості, немає необхідності їхати в іншу область, щоб оформити документи на будинок, зникли черги, зростає конкуренція між суб’єктами, що надають дану послугу, а з нею – і якість останньої. Однак, як говорить відома українська приказка, «не так сталося, як гадалося». Визнаючи наявність ряду позитивних змін, не можна не звернути уваги на фактори ризику, перед якими будь-який позитив стає мало помітним. А саме: п’ятикратне збільшення органів і осіб, що мають право на реєстрацію нерухомості, і принцип екстериторіальності роблять систему практично некерованою і погано контрольованою. І найстрашніше, що обернуться всі її недоліки проти звичайних українців, захистом прав яких нібито і були стурбовані «реформатори». Тобто при бажанні, будь-який шахрай, який бажає обзавестися зайвим будинком або квартирою, цілком може знайти жадібного до грошей чиновника або нотаріуса, тим більше що в своїх пошуках він більше не обмежений межами області.

Більш того, після проведення реформи Мін’юст відмовився від видачі паперових документів, що підтверджують права власника нерухомості, на спеціальних бланках з печаткою і підписом. Таким чином, підтвердити права господаря квартири може або електронний реєстр, або роздруківка з нього, не завірена ніким і нічим – тобто звичайна папірець, який коштує не більше, ніж пару грамів фарби, яка витрачена на друк тексту на ній. Чи потрібно говорити, що і те, і інше гарантує дотримання цих прав і збереження власності, яке обіцяно в Конституції України, як то кажуть, «трохи менше, ніж ніяк»?

Втім, заступник голови Мін’юсту Павло Мороз, який просуває цю реформу, звичайно ж, вважає інакше. «Нею (базою даних – ред.) опікується державне підприємство Національні інформаційні системи. У бази даних багаторівневий захист. Експерти стверджують, що зламати систему неможливо», – каже він. Однак треба віддавати собі звіт, що в усьому світі відомі сотні, якщо не тисячі, випадків, коли хакери зламували і більш захищені ресурси в набагато більш «просунутих» країнах. А вже підробити звичайний папірець не становить ніяких труднощів навіть для початківця IT-шника.

До речі, випадки втручання в систему вже були зафіксовані, що підтверджує навіть Павло Мороз. Сумській нотаріус Наталія Волошина заявила, що Державний реєстр майнових прав був зламаний і від її імені в нього були внесені зміни. «Ми встановили факти – злому системи не було, – коментує заступник міністра. – Реєстрація проведена в неробочий час за допомогою ключа нотаріуса. Диск на її комп’ютері відформатований, тому з’ясувати, що сталося, неможливо «.

Тобто в даному випадку «суперфахівцям» в сфері захисту інформації не вдалося не тільки знайти винних, а й встановити, яким чином вони «наслідили» в базі даних, щоб в майбутньому не допустити подібних прецедентів. Тобто техніка на грані фантастики...

Безумовно, в Мін’юсті заявляють про те, що в цілому ситуація знаходиться під контролем. «Налагоджена робота Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації в якості органу, за яким закріплені функції контролю. Комісія – це ефективний інструмент для скасування незаконних реєстраційних дій. Комісія розглядає скаргу за 30 календарних днів. З початку року ми отримали близько 600 скарг, задовольнили понад 90. 90 задоволених скарг – це не просто анульовані дії, а фактично порятунок від рейдерських захоплень», – пояснює Павло Мороз.

Що це означає? Якщо перекласти ці слова з чиновницької мови на людську (а вони, як відомо, сильно відрізняються), стане ясно, що скарги на роботу реєстраторів продовжують надходити (причому задоволені вони всього лише на 15%), а рейдерські захоплення навіть і не думають іти в історію. «Статистично рівень рейдерства істотно не змінився... Так, кількість рейдерських захоплень залишилося на тому ж рівні в сфері нерухомості», – говорить Павло Мороз. І тут виникає питання: а заради чого, власне, все це затівалося? Адже відсутність черг і швидкість оформлення документів на нерухомість абсолютно не компенсують небезпеку цю саму нерухомість втратити.

ГО «Громадські ініціативи розумних рішень», ретельно дослідивши дане питання, вимагає від Мін’юсту негайно скасувати принцип екстериторіальності і повернути документальне підтвердження права власності, інакше в результаті реформи можуть постраждати тисячі громадян. ®

Сергій Розумний, 
Голова ГО «Громадські ініціативи розумних рішень» 

Повернутися на головну

Пошук по сайту

 

СЕРГІЙ РОЗУМНИЙ, ЯКОГО Я ЗНАЮ: 

      

Максим ЛавриновичМаксим Лавринович, юрист, адвокат, керуючий партнер ЮФ «Лавринович і партнери»:

Сергій Розумний – молода, але надзвичайно амбітна, цілеспрямована людина. Моє враження про нього складалося з результатів його громадської діяльності. Активний і цілеспрямований, він знає, чого прагне. У нього є мета й усе в характері, щоб її досягти. Громадська організація «Громадська ініціатива розумних рішень», яку очолює Сергій Розумний, - найкращий цьому доказ. Це справжній громадянин, патріот, який, обираючи власний життєвий шлях, вже думав про майбутнє інших! Бажаю йому успіхів!

 

 

Олександр Розумний, брат, юрист:

Я завжди пишався старшим братом. Між нами лише 3,5 роки різниці, але він для мене завжди був і є старшим–прикладом в усьо- му. Сергій і зараз мій кращий порадник, рідна душа, до якої можна звернутися будь – коли. Брат для мене – взірець у багатьох речах. Я вболіваю за його справи й мені дуже пощастило, що в його особі я маю ще й справжнього друга! 

 

 

Катерина КаращукКатерина Каращук, юрист, член ГО "Громадська ініціатива розумних рішень",

Сергій Розумний - це активна, ділова, дієва та надзвичайно мобільна людина. Але, як на мене, найголовніша його риса - це відповідальність. Пообіцяв - виконав! Обіцянок даремно не дає! Намагається відповідати за свої слова. 

 

 

Марина Лук`яноваМарина Лук`янова, адвокат, к.ю.н., заслужений юрист України, член ГО «Громадська ініціатива розумних рішень»:

Найкраще в Сергієві, це те, що він вміщує в собі професійне, громадянське, суспільне і людське: гуманістичні погляди, сімейні цінності, справжню дружбу, активне життя. Не із слабаків! Такі люди працюють на продуктивний позитивний результат.

 

 

Катерина МошенськаКатерина Мошенська, державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Харківській області, член ГО «Громадська ініціатива розумних рішень»:

Молодий, енергійний громадський діяч. Розумного Сергія Михайловича вирізняє з більшості сучасних громадських діячів надзвичайна доброзичливість та уважне, ненагране  ставлення до людей. Його допомога талановитим дітям – не заангажована. Вона йде від серця. Опікується молоддю, підтримує. Часом дивуєшся: звідки знаходить час, щоб не тільки коштами допомогти, а й особисто бути присутнім на виступах дітей та щиро вболівати за них! 

 

 

Юля ОстапенкоЮля Остапенко, асистент кафедри господарського права України, к.ю.н., член ГО "Громадська ініціатива розумних рішень"

Суспільству не вистачає людей, які б не соромилися своїх помилок і відверто про них говорили. Сергій Розумний  постійно чомусь вчиться. Його професійність та компетентність - результат багаторічної праці. Робочий день Сергія детально розписаний: починається рано, закінчується - пізно. Але у повсякденній метушні у нього завжди знайдеться хвилина, щоб почути у слухавці рідний голос дружини.